betöltés folyamatban...

Készülj fel mentálisan is az edzésre!

2024.03.18.
v

Ahhoz, hogy az edzésed a lehető leghatékonyabb legyen – bármilyen furcsán is hangzik –, készülj fel mentálisan is! Ha épphogy beesel a terembe, ha túlságosan dühösen, ingerülten vagy enerváltan állsz neki a feladatoknak, vagy ha végig a telefonodat nyomkodod a szuperszettek alatt és a pihenőidőben, akkor nem lesz meg a várt eredmény.

Nem sok értelme van csak úgy „letudni” az aktuális láb- vagy vállnapot vagy a soron következő csoportos, esetleg funkcionális edzést. A maximumot csak akkor tudod kihozni magadból és a testedből, ha tényleg mindent beleadsz minden gyakorlatba. 

Mentális felkészülés

A fizikai felkészülés tényezőit mindenki ismeri. Ahhoz, hogy a leghatékonyabb legyen a mozgás, megfelelő mennyiségű pihenésre van szükség, fontos, hogy megfelelő minőségű legyen a táplálkozás, oda kell figyelni a hidratációra és eleve az egészségre, hiszen náthásan, influenzásan, lázasan nem edzésre, hanem pihenésre van szüksége a szervezetnek. Az energia tökéletes hasznosításáról már kevés szó esik, pedig a nem megfelelő mentális, érzelmi és lelkiállapotban végrehajtott edzés akár rosszul is elsülhet. Ahhoz, hogy hatékonyabban fókuszálj, hogy a rendelkezésre álló minden erődet jól használd fel, alaposan rá kell hangolódnod az edzésre. Összegyűjtöttük azokat a tippeket, amelyek segítenek a mentális felkészülésben. 

  1. Pozitív hozzáállás

Az első és a legfontosabb az, hogy minden alkalommal jó érzéssel kezdj neki a munkának. Gondolj bele, mennyivel jobban esik a mozgás, mennyivel könnyebb koncentrálni, amikor örömmel veszed már a bemelegítést is. Hangolj az edzésre zenével, motivációs videókkal és pozitív üzenetek olvasásával – vagy pont az ellenkezőjével: fél óra telefonmentességgel. Esetleg összegyűjtheted, le is írhatod edzés előtt, mi mindenért vagy hálás az életedben. Ami nagyon fontos: tudatosítsd magadban, hogy most valami fantasztikus dolgot teszel magaddal és magadért, és nem árt az sem, ha emlékezteted magad: már önmagában az micsoda áldás, hogy a tested alkalmas az edzésre.

  1. Légy biztos a céljaidban!

Minden ciklus vagy alkalom előtt készíts összegzést arról, hogy melyek is a pontos céljaid. Légy előrelátó, légy biztos a terveidben. Ez segít keményebben dolgozni és átlendülni a holtpontokon. Mindegy, hogy fogyást akarsz elérni vagy erősítést, gyorsabban akarsz futni vagy végre szabályosan húzódzkodni, mindig emlékeztesd magad arra, mi a célod. Ha esetleg le is írod mindezt, az az inspiráció mellett segíthet abban is, hogy ne vállald túl magad. 

  1. Tudd, hogy miért csinálod!

Ha minden alkalommal emlékezteted magad arra, miért is vágtál bele az egészbe, az nemcsak abban segít majd, hogy kitartóan végigcsináld, hanem abban is, hogy elkötelezett és fókuszált maradj edzés közben. Legyen nálad egy kis cetlin egyetlen mondat, ami emlékeztet rá, miért kezdted el. Így biztosan nem fogod végigalibizni a munkát, hanem minden feszítésbe és hajlításba belehalsz majd egy kicsit. Amikor rossz hangulatban indulsz el, amikor nincs kedved az egészhez, nem akarsz ott lenni, és egyszerűen nem érzed magadban az erőt, még az edzés előtt nézz rá a mondatodra, ami onnantól kezdve katalizátorként mozgat majd. Meglátod, az összes energiádat, erőfeszítésedet felhasználod, hogy a lehető legkeményebben meghajtsd magad. 

  1. Pozitív üzenetek magadnak!

Bármilyen furcsán hangzik is, néha jó lehet egy kicsit csacsognod… igen, magaddal. Egy személyes beszélgetés saját magaddal félhangosan vagy hangosan nemcsak edzésmotiváló, de remek személyiségfejlesztő is lehet. Kutatások bizonyítják, hogy az ilyen gyakorlatok segítenek az élsportolóknak a minél jobb teljesítmény elérésében. Ha készen állsz egy komoly edzésre vagy egy hosszú futásra, a pozitív önbeszélgetés segítségével még koncentráltabb és erősebb leszel. A tükör előtt állva mondd magadnak, vagy közben ismételgesd félhangosan például azt, hogy „erős vagyok”, „bármire képes vagyok”, „keményen csinálom”, „jó vagyok”. 

  1. Használd a képzelőerődet!

A vizualizáció gyakorlása a meditáció egyik formája. Ezt a módszert is rendszeresen használják a sportolók: egyszerűen elképzelik magukat, ahogyan győznek. Lásd magad olyan feszesen, olyan kerek izmokkal, amilyennek szeretnéd a testedet, lásd magad, ahogyan lefutsz egy olyan távot, amiről régóta álmodsz, vagy egyszerűen csak képzeld el magad, hogy a legkeményebben csinálod végig. Minél gyakrabban és minél koncentráltabban csinálod, annál könnyebben válik majd az egész valósággá. 

  1. Hagyd a telefont az öltözőben!

Ha a testednek megadod a megfelelő törődést, az agyadnak miért nem? Hidd el, nem kell folyamatosan készenlétben állnia az elmédnek, nem kell állandóan információkkal bombáznod a közösségi oldalak teljesen felesleges pörgetésével. Egyrészt nincs semmi értelme, másrészt teljesen elviszi a figyelmedet az edzésről, hiszen a mozgás azért is fontos (volna), hogy megtanulj a pillanatban maradni, hogy tudatosan aktivizáld vagy pihentesd az egyes izmaidat, hogy egyáltalán kapcsolódni tudj a testeddel. Ez csak úgy történhet meg, ha minden figyelmeddel magadra és a testedre koncentrálsz. Ehhez pedig semmi szükség telefonra.

Ezt is olvasd el!
Hogyan járul hozzá a sportolás az egészséges alváshoz? 2023.10.06
Az alvás és a testmozgás között szoros kapcsolat van, amit a tudományos kutatások is megerősítenek. A rendszeres sportolás nemcsak fizikailag és mentálisan tesz minket egészségesebbé, de segíthet az egészséges alvás fenntartásában is. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy hogyan járul hozzá a sportolás az egészséges alváshoz, és milyen konkrét előnyökkel jár az alvás és az edzés összekapcsolása.

További cikkek

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában rájöhetünk, hogy a szavak eredete sokszor utal a test vagy testrész helyzetére. Ebben szeretnék a következőkben kis letisztázó kalauzolást tartani, hogy a jövőben a szavak körül, azoknak logikáját megismerve egy fogalmi kép alakuljon ki. Nézzük a Saját testsúlyos edzés kislexikon fogalmait.
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. Bár első hallásra kellemetlennek tűnhet, számos egészségügyi előnnyel jár.
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális mozgásokat, a guggolást, a kitörést, az ugrást, a kardiót és a húzómozdulatokat egészíti ki olimpiai rúd emelésével, erőemeléssel és robbanékonyságot fejlesztő mozdulatokkal – nem véletlen, hogy az idősebb korosztály körében is egyre népszerűbb. Innen a senior crossfitter kifejezés is.

Ajánló

Saját testsúlyos edzés kislexikon 1. 2024.04.26
Van néhány szó a saját testsúlyos (és más) edzésforma világában, ami nehezen megjegyezhető. Részben nem annyira köznapi, de ha belegondolunk, valójában ...
A jégfürdőzés jótékony hatása 2024.04.22
A jégfürdőzés, azaz hideg vízbe merülés, évezredek óta része az emberek életének, legyen az finn szauna vagy orosz “bánya” (orosz gőzfürdő) része. ...
5+1 inspiráló senior crossfitter 2024.04.19
Az életkor csak egy szám, és mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát – a crossfitközösségekben szinte jelszóként használt mondatok. A crossfit a funkcionális ...
Mit sportoltak a középkorban? 2024.04.17
A középkor nemcsak a lovagi tornák és a kardpárbajok korszaka volt. Bár ezek az események hangsúlyosak voltak az arisztokrácia életében, a középkori sportok ...
Az ultrafutás és az egészség 2024.04.16
A futás, még a rendkívül hosszú távok is, a legtöbb ember számára inkább előnyökkel, mintsem egészségügyi kockázatokkal jár. Nézzük, hogyan vélekednek az ...

Blog

Marik Balázs blogja - Bélának megvan a lényeg!
Marik Balázs blogja - Spirit of ‘78
PARTI ANDRÁS BLOGJA 6.
PARTI ANDRÁS BLOGJA 5.